Vključevanje Romov v javno življenje preko medijev

 

Od leta 2001 v Društvu zaveznikov mehkega pristanka še posebno pozornost namenjamo medijskim projektom mladih. Mesečno pripravljamo mladinske TV oddaje, v katerih imajo mladi ustvarjalci možnost izražanja njihovega pogleda na svet. V okviru Luksuz produkcije (video sekcija DZMP) vsako leto nastane preko 70 kratkih igranih in dokumentarnih filmov, s katerimi redno osvajamo nagrade na festivalih doma in po svetu. Preko celega leta organiziramo različne delavnice s širšega področja AV medijev, še posebej uspešni pa so poletni filmski tabori, na katerih vsako leto sodeluje preko 70 mladih iz različnih evropskih držav. Krško je po zaslugi društva postalo pomembna učilnica za mlade video ustvarjalce ter produkcijski center za nove generacije režiserjev in novinarjev s kamero. Kar nekaj mladih, ki so se kalili v DZMP so danes sodelavci različnim medijev; npr. Tomaž Pavkovič (TV Novo mesto, RTV SLO), Petra Jagrič (TV Novo mesto), Maja Malus (Vest.si, RTS Maribor) ...

Prav tako že več let izvajamo različne projekte v romskih naseljih. V lanskem letu smo med drugim izvedli serijo krajših video delavnic, pri čemer se je nekaj posameznikov izkazalo za zelo nadarjene in tudi zainteresirane za tovrstno delo. Sebastjan in Katarina Brajdič sta s kratkim filmom "Moje naselje" osvojila drugo nagrado med osnovnošolskimi avtorji na Festivalu Zoom v Ljubljani. Dokumentarni film "Martina & Jasna" je bil prikazan na osrednjem mladinskem dogodku ob slovenskem predsedovanju v Ljubljani. Evropska komisija je projekt uvrstila kot primer dobre prakse vključevanja mladih z manj priložnostmi v javno življenje. Dokumentarni film Martine Hudorovič "Babica mi je povedala" je bil uvrščen v ožji izbor filmov Stranger festivala v Amsterdamu in se prikazuje po celem svetu ...

Ob tem se nam je porodila ideja, da bi nekaj mladih posameznikov ob intenzivnejših oblikah neformalnega izobraževanja usposobili do te stopnje, da bi se lahko postopoma zaposlili kot ustvarjalci tv programa v romskem jeziku.

Poleg tega, da bi se posamezniki zaposlili in imeli mnogo boljše možnosti za izražanje svojih mnenj in vključevanje v družbo, bi bili lahko uspehi zgled ostalim, ki morda še ne vidijo pomena izobraževanja za svojo prihodnost.

Preko samega ustvarjanja in kasneje prikazovanja v prispevkov oz. filmov se bo širila kultura Romov, tudi širša javnost jih bo imela priložnost bolje spoznati. V medijih se Romi največkrat pojavljajo v povezavi z različnimi problemi. Nekoliko več pozornosti jim namenijo morda še ob Svetovnem dnevu Romov. Sicer pa je širša javnost zelo slabo seznanjena z njihovo kulturo in vsakodnevnim življenjem, kar dodatno spodbuja razvoj predsodkov in stereotipov.

O pomenu vključevanja manjšin v družbo preko medijev ni dvoma. Pravica do manjšinskega programa Romov je v Sloveniji zagotovljena z Zakonom o RTV. Odgovorni se strinjajo, da imajo oddaje smisel samo s pogojem, da jih ustvarjajo romski avtorji kot subjekti in ne avtorji drugega etničnega porekla, ki bi Rome prikazoval kot objekte.

Širši cilj projekta je torej povečati participacijo Romov v družbi, še posebej mladih. Usposobiti želimo najmanj tri Rome, ki bodo na koncu lahko samostojno izvajali vse faze produkcije kratkih filmov oz. TV prispevkov in poleg teh še tri (mlajše), ki se bodo lahko vključili v ekipo in kasneje postopoma izvajali tudi zahtevnejše naloge.

Poleg 10 različnih delavnic z različnih področij medijskega ustvarjanja, s katerimi smo pričeli v oktobru in jih vodijo mladi strokovnjaki, smo organizirali usposabljanje usposobljevalcev, ki skrbijo za izvajanje 450 ur praktičnih vaj.

Udeleženci se bodo naučili kako potekajo priprave na snemanje, uporabljati kamero in luči, kaj je montaža, uporabe računalniških programov za montažo, snemanje zvoka ... V okviru praktičnih vaj bodo posneli več TV prispevkov in reportaž.

Obiskali bomo različne TV hiše, kjer bo poleg seznanjanja s procesom dela, tudi priložnost za navezavo stikov s potencialnimi delodajalci. Na daljši rok računamo, da bodo 2-3 našli zaposlitev na področju AV medijev. Vsekakor bo projekt bistveno prispeval k zmožnosti romskih avtoric in avtorjev, da sami ustvarjajo filme oz. TV prispevke, s čimer bomo prispevali k njihovi aktivni participaciji skozi medije. Hkrati bodo dobili možnost, da soustvarjajo svojo medijsko podobo.

Predvidevamo, da se bodo udeleženci usposabljanja postopoma lahko pridružili ustvarjalcem romskih oddaj na RTV Slovenija, TV Vaš kanal in drugje. Projekt se bo zaključil 30. oktobra 2009.

S projektom smo v Društvu zaveznikov mehkega pristanka uspešno kandidirali na Javnem razpisu za izbor razvojnih projektov za dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podporo njihovi socialni vključenosti (objava v Ur.l. RS št. 56/08 z dne 6. 6. 2008).

Projekt "Vključevanje Romov v javno življenje preko medijev" se financira iz Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007 - 2013, razvojne prioritete "Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti", prednostne usmeritve "Dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in njihovi socialni vključenosti".



 

cc Luksuz produkcija 2008.